Jak wiesz z wielu poprzednich naszych tekstów email marketing jest bardzo skuteczny. Zanim jednak zaczniesz pisać maile mam dla Ciebie  10 wskazówek, o których należy pamiętać tworząc wiadomość .


Wskazówka 1: Poznaj zalety swojego produktu lub usługi

Jeśli piszesz tekst z wezwaniem do akcji (jeśli tego nie robisz to już teraz przeczytaj dlaczego warto klikając w ten link) powinieneś dać odbiorcy jasną informację dlaczego powinien ją wykonać. Niezależnie więc czy chcesz, by pobrali darmowego ebooka czy odebrali kod rabatowy za maila, to musisz w jasny sposób to objaśnić. 

Tutaj muszę Cię jednak ostrzec przed małą pułapką. Nie opowiadaj o funkcjonalnościach tylko o korzyściach. Zamiast mówić, że ten TV ma dźwięk 5.1 super duper jakiś tam. Powiedz, że dźwięk tego  telewizora pozwoli poczuć się jak w kinie bez wychodzenia  z domu. Opowiedz jak wpłyniesz na ich życie, jak pomożesz im np. zaoszczędzić  czas potrzebny na wykonanie czegoś albo zmniejszyć opłaty. Jeśli nigdy wcześniej nie zastanawiałeś się jakie są zalety to proponuję wypełnić np taką tabelkę: 


Produkt
Cecha
Zaleta
Korzyść
Telewizor
Czarny
Łatwo się czyści
Oszczędność czasu
Telewizor
Smart
Łączy się z internetem
Większy fun dzięki filmom onlineWskazówka 2: Poznaj słabości konkurencji


Ciekawym sposobem nakłonienia do akcji jest pokazanie co się stanie w przypadku jej braku . Jeżeli “tego” nie zrobisz stracisz szansę “na”  Przykładowo nie zapisując się zwiększysz  prawdopodobieństwo, że w najbliższym czasie bezskutecznie wydasz pieniądze na reklamę. Jeśli potrafisz w skutecznie przedstawić , że wybierając Twoją ofertę dostaną więcej niż u konkurencji zyskasz w oczach klienta. Muszę jednak ostrzec Cię przed jedną pokusą: 


NIGDY NIE OCZERNIAJ KONKURENCJI


Poznanie słabości innych nie może prowadzić do krytyki. Powinno służyć jedynie do pokazania , że Ty dajesz więcej lub jakiś aspekt jest u Ciebie lepszy. Przykładowo nasza gwarancja jest o pół roku dłuższa niż u konkurencji.


Wskazówka 3: Poznaj swojego odbiorcę


Przed wysłaniem jakiejkolwiek wiadomości powinieneś poznać i  zrozumieć swojego odbiorcę. Dowiedzieć się co jest dla niego priorytetem i co możesz zrobić, by mu pomóc. Czasy gdy można było pisać bardzo ogólnikowe maile dawno już minęły. Teraz im bardziej spersonalizujesz wiadomości tym lepiej. 

Rozpoznając osobę docelowo warto również zrozumieć jej język. Tutaj uczulam, że nie każdy może np. znać wszystkie słówka branżowe. Dlatego kiedy ja piszę tekst maila czy wpisz na bloga staram się objaśniać wszystkie elementy lub używać języka codziennego. 


Wskazówka 4: Używaj WIIFM (what’s in it for me? - co ja z tego będę miał)

UWAGA !! Bardzo smutna wiadomość. W większości przypadków odbiorcę nie interesuje Twój produkt czy usługa jako tak. Za to każdy zainteresuje się jak Twoja firma, produkt czy usługa może IM POMÓC . Nie wysyłaj wiadomości gdzie szeroko opowiadasz o sobie, jak wspaniała jest Twoja firma czy jak długo jest na rynku. Opracuj  tekst, który odpowie na pytanie klienta: Co ja z tego będę miał? 

Przedstaw wszystkie zalety, które w pozytywny sposób wpłyną na jego życie lub firmę. 


Wskazówka 5: Skup się na Ty zamiast na Ja

Wiadomości, które skupiają się bardziej na pisaniu “ja / my” zamiast na “Ty / Państwo” czyli odbiorcy, mają dużo mniejszą skuteczność. Po napisaniu tekstu przeczytaj go jeszcze raz i zamień niepotrzebne linijki typu “my” na coś dla Ciebie. Przykładowo: 


Nasza firma istniejemy na rynku od XX pomagając w sprzedaży.

Zmień na np: 

Rozumiemy Twoją potrzebę i dzięki XX letniemu doświadczeniu skutecznie pomagamy przedsiębiorcom takim jak Ty zwiększyć sprzedaż.


Mała różnica ale już zdecydowanie inny przekaż. 


Wskazówka 6: Poznaj swoje kanały. 

Pisząc wiadomości powinieneś dobrze poznać jakie treści  najlepiej konwertują. Może Ci w tym pomóc odpowiedź na pytania: 

Czy szerokość tekstu ma znaczenie? 

Czy lepiej dać sam tekst czy lepiej cały szablon? 

Są to wprawdzie pytanie o mail ale tak naprawdę są one aktualne  w każdym kanale sprzedaży. Czasem chwila potrzebna na zrozumienie małego elementu może przełożyć się na setki albo tysiące złotych zarobionych przez Twoją firmę. 


Wskazówka 7: Unikaj zbyt dużej ilości informacji

Jakie informacje są istotne dla Twojego odbiorcy? Tylko te które rozwiązują jego problemy i odpowiadają na jego potrzeby.Dotyczy to każdej linijki tekstu. Jeśli widzisz, że zaczynasz pisać o sobie zamiast o tym jak pomagasz to znaczy, że chcesz  przekazać za dużo informacji. 

Jeśli klient będzie chciał coś więcej wiedzieć o Tobie to wierz mi, że o to zapyta lub sam znajdzie o tym informacje. 

Propos znajdowania informacji. Czy wiesz, co wyskakuje gdy wpiszesz w wyszukiwarkę nazwę swojej firmy lub swoje imię i nazwisko ? :) Jeśli nie wiesz jakie to ma znaczenie zapraszam do artykułu: Potrzebujesz brandingu osobistego? Oto jak zacząć


Wskazówka 8: Dodaj CTA - wezwanie do akcji

Decydując się na napisanie maila powinieneś mieć w głowie od początku jakiś cel. Pisanie dla samego pisania mija się z celem. Dlatego poproś użytkownika o wykonanie jakiejś akcji. Przykładowo jeśli spodobały Cię się podawane przezemnie wskazówki na końcu artykułu znajduje się zapisz na newsletter. Po przeczytaniu tego tekstu zapisz się na niego, a będziesz nie tylko otrzymywał informacje o nowych artykułach ale i unikalne treści w formie  pdf z case study. A najlepiej zrób to od razu i wróć do czytania po zapisaniu się :)


Wskazówka 9: CST - Chroń swój tyłek

Przed wysłaniem jakiejkolwiek wiadomości upewnij się czy prawnie możesz to zrobić oraz czy wszystkie treści są zgodne z przepisami . Jak wiemy obowiązuje już RODO i mimo, że firmy na swoich stronach czasem udostępniają informacje o adresach email to nie oznacza, że można do nich wysyłać oferty handlowe. Swoją drogą zachęcam  do poszperania czym według prawa jest oferta handlowa. Mnie opadły ręce jak przeczytałem jak szeroko rozumiana jest oferta handlowa. 

Pamiętaj kluczem do spokojnego snu jest robienie rzeczy legalnie więc warto zawsze się upewnić, że to co robimy jest zgodne z prawem. 


Wskazówka 10: Korekta

Pisząc tekst zwykle możesz popełnić w nim masę błędów i gaf. Co ciekawe  mimo wielokrotnego czytania tekstu możesz ich nie zauważyć bo Twój mózg wie co powinno być i z lenistwa przeczyta tak jak powinno być, a nie jak jest. Dlatego zawsze używaj narzędzi do sprawdzania pisowni. Jeśli tekst jest dłuższy oddaj go jeszcze innej osobie z prośbą o przeczytanie w celu znalezienia potencjalnych błędów ortograficznych , logicznych czy interpunkcyjnych. 


Jestem przekonany, że te 10 punktów pomoże Ci w tworzeniu lepszych wiadomości, które wyślesz do swoich odbiorców. Ten sposób komunikacji wpłynie korzystnie na Twoje cele i sprawi, że odnotujesz oczekiwany rozwój. Więcej o strategiach i marketingu dowiesz się zapisując się na newsletter.