Prowadzenie skutecznego content marketingu wbrew pozorom nie jest takie proste. Jasne, możemy zlecić napisanie i zamieszczenie artykułu lub wstawki u znanego youtubera bez określenia szczegółów. Jakie jednak osiągniemy w ten sposób rezultaty? Zachęcam do zagłębienia się odrobinę bardziej w tą tematykę. Od dłuższego już czasu testuję szereg rozwiązań i badam ich skutki. Sprawdzam jakie są realne korzyści / zyski płynące z zamieszczania gościnnych wpisów. W tym artykule chciałbym skupić się na wpisach sponsorowanych na blogach i forach. Przedstawię Ci, na co szczególnie zwracam uwagę przy prowadzeniu tego typu marketingu. Poniżej zamieszczam 11 pytań jakie zawsze zadaję przed publikacją i wyjaśniam dlaczego to takie ważne.

1. Jak długo wpis pozostanie w serwisie?

Jak długo wpis pozostanie w serwisie - jest to zwykle pierwsze pytanie jakie zadaje. Zlecając zamieszczenie wpisu, zależy mi by pozostał jak najdłużej, a najlepiej dożywotnio. Chciałbym także wiedzieć, gdzie zostanie zamieszczony. Często zdarza się, że początkowo wpis jest promowany na stronie głównej, później trafia do podstrony kategorii. Czasem takie wpisy są finalnie archiwizowane. Ważne, by nie został usunięty! Umiejscowienie ma ogromne znaczenie dla generowania wyświetleń. Im łatwiej odnaleźć wpis w serwisie tym większa szansa na dotarcie do większej grupy potencjalnych odbiorców.

2. Ile linków mogę dodać?

Zamieszczając wpis oczywiście zależy mi na wyświetleniach wśród mojej grupy docelowej. Nie jest to jednak jedyny ważny aspekt. Drugim najważniejszym powodem jest linkowanie. Chciałbym, aby mój wpis zawierał kilka linków prowadzących do kluczowych podstron. Nierzadko administratorzy zezwalają jedynie na jeden link. Warto wtedy ponegocjować. Z mojego doświadczenia najlepiej sprawdza się dodanie linku do strony głównej oraz jednego lub maksymalnie dwóch do podstron.

3. Czy mogę dodać linki afiliacyjne

Jeżeli prowadzisz sklep internetowy to zapytaj także czy dozwolone są linki afiliacyjne. (linki prowadzące bezpośrednio do stron sprzedażowych). Każdy serwis posiada własną politykę i nie zawsze może być ona zgodna z naszymi celami. Warto o to zapytać od razu.

4. Czy adres url może zawierać najważniejszą frazę

Jeżeli możemy ustalić z administratorem jak ma wyglądać adres url naszego wpisu to zawsze warto to zrobić. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza przy pozycjonowaniu fraz długiego ogona (long teil). Jeżeli taka fraza pojawi się w adresie to istnieje znacznie większa szansa na wysokie pozycje w Google. Zapewni nam to więcej wyświetleń i da większą wartość zamieszczonym w tekście linkom.

5. Czy są jakieś preferencje co do ilości tekstu

Spotkałem się już niejednokrotnie z serwisami, które wymuszają minimalną ilość tekstu w zamieszczonych artykułach. Jest to moim zdaniem bardzo dobre, gdyż wymusza przygotowanie wartościowej treści. Zamieszczając tam artykuł mamy pewność, że serwis jest prowadzony rzetelnie i nie zawiera śmieciowych wpisów. Sam prowadząc takie działania marketingowe staram się, by gościnne wpisy miały ok. 2000 znaków. Minimalnym ograniczeniem jest z reguły 500 znaków.

6. Czy są jakieś wymagania co do zdjęć?

Od wielu już serwisów otrzymałem wymagania dotyczące zdjęć. Im wyższej rangi portal tym wymagań oczywiście więcej. Możemy się spotkać z takimi warunkami jak:

  • Wymagana ilość zdjęć, artykuł musi być opatrzony minimalną ilością np. 5 zdjęć.
  • Brak możliwości publikacji zdjęć ze stocka (najlepsze bezpłatne stocki znajdziesz tutaj). Do artykułu możemy więc dołączyć jedynie unikalne zdjęcia. Moim zdaniem jest to duży plus, świadczy o jakości kontentu. Wpis w takim serwisie z pewnością będzie bardziej wartościowy.
  • Określone rozmiary zdjęć. Serwis może narzucić nam rozmiar zdjęcia głównego np.: kwadrat albo panorama. Możemy spotkać się także z minimalną rozdzielczością np.: 1920x1080 px.

7. Czy mogę dodać alt do zdjęć

Zamieszczając unikalne zdjęcia zależy mi na tym, by każde z nich posiadało uzupełnione pole „alt”. Chciałbym by administrator dodał tekst alternatywny unikalny dla każdej z zamieszczonych fotografii. W ten sposób zwiększysz znacznie rozpoznawalność swojej marki nie tylko w wynikach wyszukiwania ale także w grafice. Zalecam uzupełnianie alt-ów najważniejszymi frazami kluczowymi.

8 Czy mogę podać SEO Description

Pytanie to dotyczy SEO opisu, czyli tekstu, który jest wyświetlany tuż pod adresem url w wyszukiwarce Google.

Zdjęcie 1. Przykładowy SEO opis użyty na jednej ze stron portalu Atrakcje Dziecięce

Dobrze zredagowany tekst, może mieć bezpośredni wpływ na ilość kliknięć w nasz link. Poza tym także tu możemy zamieścić najważniejsze frazy kluczowe a nawet powinniśmy.

9. Czy możemy pogrubić wybrane frazy w tekście

Dobry copywriting nie jest prostą sprawą. Nie od dziś wiadomo, że frazy kluczowe powinny znajdować się w tekście i być weń idealnie wplecione. Super byłoby, gdyby dodatkowo były one wytłuszczone. Warto więc zapytać czy jest taka możliwość, czy administrator zewnętrznego serwisu nie ma nic przeciwko.

10. Czy wpis będzie oznaczony jako sponsorowany?

W dzisiejszych czasach reklama powinna być zamaskowana. Najlepiej niewidoczna jak predator w dżungli, a zapamiętana jak rok bitwy pod Grunwaldem. Pytam więc zawsze czy zamieszczony wpis będzie oznaczony jako sponsorowany. Jeżeli tak to jak wygląda to oznaczenie. Ma to dla mnie ogromny wpływ podczas podejmowania decyzji z jakimi serwisami współpracować.

11. Jaka jest cena?

Dopiero jeżeli te wszystkie aspekty będą określone, to możemy porozmawiać o cenie zamieszczenia takiego wpisu. Jak widzisz jest wiele czynników, które powinny być omówione, a mogą mieć wpływ na koszty. Początkowa cena może ulec zmianie w zależności od ustaleń.

Z mojego doświadczenia te 11 pytań obrazuje najważniejsze aspekty zamieszczania gościnnych wpisów w zewnętrznych serwisach. Ustalenie odpowiedzi pozwoli na bardzo świadome zamieszczenie treści i 100% wykorzystanie potencjału content marketingu. Jeżeli ta wiedza jest dla Ciebie przydatna to wpisz poniżej swój adres e-mail i sprawdzaj nasze wiadomości. Będziemy podsyłać jedynie sprawdzone mięso marketingu.