Pracując długie godziny przy biurku często zapominamy o tym jak ważne jest, by czuć się komfortowo podczas pracy. Odpowiedni komfort pozwala nam pracować bardziej efektywnie oraz pomaga chronić nasze zdrowie. Jest wiele małych elementów które możesz poprawić by już dzisiaj by poprawić swoje środowisko pracy. Zadbaj o siebie i zmniejsz problemy jakie może powodować Twoja praca. 


1. Wybierz dobrze krzesło i dostosuj je do siebie

Skoro to czytasz zapewne spędzasz co najmniej połowę swojego czasu w biurze siedząc przy biurku. Dlatego tak ważne jest wybranie krzesła, które będzie dobre dla Twojego kręgosłupa. Upewnij się, że możesz je swobodnie regulować na wysokość w taki sposób, by Twoje stopy dotykały ziemi. Dla lepszego ułożenia kręgosłupa rozważ używanie poduszki w części lędźwiowej. Jeśli obecne krzesło nie umożliwia regulacji lub jesteś nie zadowolony z niego zapytaj swojego zwierzchnika, czy możesz dostać inne. Pamiętaj, że odpowiednie krzesło zmniejszy ból pleców, co automatycznie przełoży się na bardziej wydajną pracę. 


2. Ustaw swój monitor na odpowiedniej wysokości

Drugim ważnym elementem jest ustawienie monitora na wysokości oczu. Spróbuj go podnieść umieszczając pod nim stolik lub książkę (obecnie sam korzystam akurat z tej wersji). Bez odpowiedniej wysokości jesteś zmuszony do zginania karku co może w przyszłości powodować ból szyi i pleców. Pamiętaj by nie przesadzić w drugim kierunku przez co będziesz musiał patrzeć ciągle w górę co powoduje niepotrzebny nacisk na Twoją szyję. 


3. Dostosuj światło 

Miejsce w którym pracujesz powinno mieć dużo okien dzięki czemu możesz korzystać z naturalnego światła. Jeśli jednak jest to niemożliwe doświetl swoje miejsce pracy łagodnym światłem, najlepiej umieszczonym nad Twoją głową. Dodatkową lampkę możesz również używać w bardziej pochmurne dni. 


4. Zmniejsz zmęczenie oczu, robiąc przerwy

Jeśli pracujesz przed komputerem więcej niż 3 - 4 godzinny dziennie to musisz bardzo uważać na oczy. Staraj się odwracać wzrok od monitora co pół godziny oraz dużo mrugać. Postaraj się co jakiś czas zrobić przerwę od pracy np na kawę albo rozmowę z innymi pracownikami. Jeśli jest to niemożliwe odwróć wzrok chociaż na 20s od monitora.


Dodatkowo dla osób bardzo lubiących pracę przed snem mam złą wiadomość. Wszystkie badania pokazały, że światło monitora, telefonu czy innego urządzenia elektrycznego emitującego niebieskie światło bardzo negatywnie wpływa na nas sen.  A jak wiadomo niewyspanie jest jednym z największych wrogów efektywności. Jeśli już chcesz pracować przed snem zostaw sobie rzeczy bardziej papierowe, a najlepiej poświęć ten czas na dodatkową edukację np. czytanie książek lub słuchanie audiobooków.