Chciałbyś jeszcze szybciej rozwijać swój biznes? Sprawić, by Twój kajak płynął z nurtem rwącej górskiej rzeki? Jeżeli nie bałeś się zostać przedsiębiorcą i wziąłeś na siebie odpowiedzialność firmy „Ja S.A.” to powinieneś także nie bać się zostać znanym. Często widzę, że budowanie marki osobistej nie jest dla wielu osób takie proste. Obawy i lęki biorą górę. Pojawiają się obiekcje przed pokazaniem siebie za sterami firmy. Rozmawiając z wieloma osobami zauważyłem 7 najczęściej spotykanych obiekcji blokujących przed rozpoczęciem budowania swojego wizerunku on-line. Być może jedna z nich jest także Twoją wymówką. Jeżeli tak, to postaram się ją niniejszym artykułem rozwiać. Zapraszam!

1. Lepiej pozostanę anonimowy w biznesie.

Ludzie prowadzący firmy, którzy od lat „robią dobrą robotę” boją się pokazać ludzkiej twarzy swojego biznesu. Boją się powiedzieć – to Ja, to moja firma, to Ja za tym wszystkim stoję. Nie chcą pokazać swojego zdjęcia na stronie firmy nie wspominając o aktywnym promowaniu swojej osoby na Facebooku.

Słyszę wiele wymówek, to nie jest konieczne, ja się do tego nie nadaję, nie jestem fotogeniczny/a… czy to są prawdziwe obiekcje? Moim zdaniem nie! Sądzę, że takie osoby boją się, co pomyślą o nich inni. Jeżeli dotyczy to Ciebie to prawda jest także, że Ci inni już coś o Tobie myślą. Twoja marka osobista w ich głowach już istnieje. Pytanie tylko czy jest taka jaką byś chciał?

2. Nie mam wpływu na to, co o mówią i myślą

Z poprzedniego artykułu pt.: "Potrzebujesz Brandingu Osobistego? Oto Jak Zacząć" płynie jeden najważniejszy wniosek. Nawet jeżeli nie myślisz o swojej marce osobistej to ona już istnieje. Każdy z Twoich znajomych i kontrahentów coś o Tobie już myśli. Jeżeli o to nie dbasz to znaczy, że inni zbudowali sobie opinie na Twój temat na podstawie przypadkowych informacji. Sam rozumiesz, że skutki takiego postępowania nie zawsze są dobre i niekoniecznie doprowadzą do rezultatów jakich oczekujesz.

W dzisiejszym świecie prawie nie da się być anonimowym, posiadanie smartfona, konta na Gmailu, Dropboxa, szczątkowego profilu na Facebooku, czy poruszanie się po internecie nie pozwala nam pozostać anonimowym. Jesteśmy „śledzeni” przez roboty sieciowe, znajomych i wspólników. Każda informacja ma znaczenie!

3. Dlaczego mam się pokazywać on-line

Od 3 do 7 sekund to czas, w którym nowo poznana osoba wyrabia sobie o Tobie opinie! To czas, w którym obdarzy Cię zaufaniem i przypisze pozytywne cechy lub wręcz przeciwnie. Udowodniono, że ta zasada działa nie tylko w świecie realnym ale także on-line. Różnica jest jednak ogromna jeżeli chodzi o zasięg czyli ilość osób, do których możesz dotrzeć.

Jak to działa? już tłumaczę. O ile pojedyncza wpadka podczas spotkania z jednym klientem nie zrujnuje Twojej reputacji, to niefortunny wizerunek w sieci, który trafia do setek, a nawet tysięcy osób może mocno pokrzyżować Twoje ambitne plany. Umiejętne posługiwanie się swoją markę w Internecie pozwoli Ci zaoszczędzić masę czas na budowanie zaufania u każdego indywidualnie. Jeżeli sądzisz, że dotyczy to jedynie nowo poznanych osób to na podstawie doświadczenia zdradzę Ci, że nie! Oczywiście na nowo poznane osoby wpływa to znacznie silniej ale i u starych znajomych spowoduje dużą zmianę w postrzeganiu Twojej osoby.

4. Jest dobrze, po co to zmieniać

Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy jak silnym narzędziem jest umiejętne kreowanie marki osobistej on-line. Być może nie uwierzysz jak może to zmienić Twoje życie i wpłynąć na realizację marzeń. Chciałbym Cię jednak zapewnić, że w dzisiejszym świecie ma to ogromny wpływ na to jak jesteś postrzegany realnie. Zastanów się czy jesteś na to gotowy bo, gwarantuje Ci, że skutki będą ogromne, nieodwracalne i zaskakujące. Jeżeli Twój wizerunek pozytywnie się zmieni ludzie zaczną odpowiadać tym samym. Wzrośnie poziom zaufania, budowania relacji, zwiększy się sprzedaż, a w efekcie poprawi się Twoje życie.

5. Nie będę się chwalił

„Nie będę pokazywał swojej prywatności, nie będę się chwalił”, i słusznie! W budowaniu marki osobistej wcale nie chodzi o to, by pokazywać drogie samochody, domy, jachty czy samoloty. Nie chodzi także o to, by pokazywać się na plażach świata. Wiele osób błędnie pokazuje właśnie to nie wnosząc tym żadnej wartości, a zapomina o wyróżnieniach i sukcesach które są wartościowe. Dlaczego pokazują się na plaży, a boją się pokazać przy ukończonej realizacji projektu firmy? Dlaczego chwalimy się samochodami, a nie wiedzą i pozycją eksperta? Chwal się więc umiejętnie tym co ma największą wartość i stawia Cię w obiektywnie dobrym świetle.

Wyobraź sobie dwie firmy oferujące te same produkt w podobnych cenach usytuowane po dwóch stronach jednego miasta. Wyobraź sobie, że jedna z firm publikuje filmy drogich samochodów oklejonych np. firmowymi naklejkami. Będzie to niewątpliwie potwierdzać ich pozycję ale czy to coś znosi dla klienta? Druga firma może publikować nagrania, w których opowiada o korzyściach płynących dla klienta siedząc w podobnym drogim samochodzie. W tym przypadku nie będzie to sam efekt, a potwierdzenie pozycji eksperta branży. Chwal się więc umiejętnie. Sam odpowiedz sobie na pytanie, której firmy towary kupiłbyś.

6. Nie mam na to czasu

Nie masz czasu na to żeby tego nie robić! Budowanie wizerunku on-line jest najszybsze i najskuteczniejsze. Jak już wspomniałem wcześniej, jedyną alternatywą na zmianę tego, co myślą o Tobie inni są realna spotkania. Masz na to czas? Jasne możesz spotkać się naraz z 10, 20, …. osobami i skutecznie im się zaprezentować. Może będzie to nawet większa grupa ale jest ona niczym w porównaniu z grupą do jakiej możesz dotrzeć w internecie. Rozpoczynając od grona znajomych, współpracowników, kontrahentów i klientów zasięg będzie się rozszerzał. Zgodzisz się ze mną, że dotarcie do nich wszystkich byłoby realnie trudne.

7. Nie wiem od czego mam zacząć

Wszystko zaczyna się w głowie, zacznij od tego gdzie jesteś i wykorzystaj to czym dysponujesz. Jeżeli to czytasz, to pewnie już o tym nie raz słyszałeś. Idąc w ślad tych zasad zastanów się jak chciałbyś, by Cię postrzegano, co chciałbyś by myśleli o Tobie inni. Jaki zestaw swoich cech i zachowań chciałbyś promować. Następnie:

  • Sprawdź, co obecnie mówi o Tobie internet, czy to co tam znajdziesz jest z tym spójne? Zrób sobie audyt swojego wizerunku.
  • Usuń, jeżeli to możliwe materiały które nie pasują do tej wizji
  • Poszukaj materiałów, które mogą wzmocnić pożądany wizerunek i zacznij je publikować
  • Postanów, że od teraz już zawsze dokumentować będziesz wszystkie zdarzenia i sytuacje, które mogą pozytywnie wpłynąć na budowanie wizerunku, który założyłeś.

Gdy rozmawiam z przedsiębiorcami, osobami publicznymi to właśnie te 7 wymówek słyszę najczęściej kiedy wchodzimy na temat budowania marki osobistej. Z pewnością w kolejnych artykułach będę poruszał ten temat jeszcze wielokrotnie, zapraszam więc do zapisania się na Newsletter. Prowadząc wiele rozmów staram się zbijać powyższe obiekcje, rozwiewać wątpliwości i przełamywać ich obawy. Być może i Ty posługujesz się jedną z tych obiekcji. Hm? Będzie mi bardzo miło jeżeli będą mógł dać Ci do myślenia swoją postawą, a w konsekwencji rozpoczniesz budowanie swojej marki osobistej. Jeżeli jesteś gotowy na zmiany to zacznij już teraz. Do dzieła!