Jako przedsiębiorcy pragniemy, by firma się rozwijała ale wiemy jak czasem o to ciężko. Jednym razem  ogranicza nas mały budżet innym  czas, bo zajmujemy się masą innych pilnych rzeczy. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji zapewne zastanawiasz się co możesz teraz zrobić.

Odpowiedzią jest działanie zgodnie z metodą  growth-hacking. Określenie to oznacza proces eksperymentowania z marką, produktami, sprzedażą i innymi obszarami, które mają wpływ na rozwój firmy. 

Na podstawie doświadczenia i wielu prób wyznaczyłem kilka głównych obszarów działania ukierunkowanych na szybki wzrost.Podążanie za tymi kilkoma sprawdzonymi metodami pozwoli na rozwój firmy w internecie.


Włącz Content Marketing

Według badań DemandMetric , content marketing kosztuje o około 62% mniej i generuje trzy razy więcej leadów niż tradycyjny marketing. Tworząc z niego doskonałe rozwiązanie dla rozpoczynających firm.

Posiadanie bloga na swojej stronie zwiększa zainteresowanie i ułatwia prezentowanie produktów. Tworząc przy tym relacje z odbiorcami. Jeśli nie wiesz jak skutecznie prowadzić taki blog, zachęcamy Cię do sprawdzenia naszych poprzednich artykułów: 

Jeżeli oprócz pisania bloga chciałbyś prowadzić działania zewnętrzne to więcej o tym jak rozpocząć content marketing dowiesz się z poprzedniego wpisu:

Jak rozpocząć Content Marketing w swojej firmie?


Używaj retargetingu

Według Digital Strategy Consulting, średnio użytkownik odwiedza stronę 9 razy zanim zdecyduje się na zakup. Retargeting reklam pozwoli Ci przypomnieć się osobom  które już Cię odwiedziły . Facebook i Google pozwalają na bardzo łatwe włączenie piksela, który pomoże  Ci Tworzyć reklamy tylko do osób, które były na Twojej stronie. 

Bardzo często może się zdarzyć, że przeglądając inne strony o podobnej tematyce nagle wyświetli się Twoja reklama dzięki czemu mocniej utkwisz w pamięci Twojego przyszłego klienta. Ten sposób pozyskiwania odbiorców ma ogromne znaczenie przy sprzedaży produktów i usług należących do grupy tzw. pierwszej potrzeby. Głównie chodzi tu o produkty luksusowe


Oferuj coś za zapis

To chyba jedna z największych zmór obecnego internetu czyli zapisy za “nic”. Sami ich nienawidzimy, a często popełniamy błąd, tworząc je. Pamiętam jak zaczynaliśmy tworzyć portal Atrakcje Dziecięce i zdecydowaliśmy się na wyświetlanie pop-up w którym prosiliśmy o pozostawienie adresu email. Zapisów nie było zbyt wiele, pojawiały się także ewidentnie nieprawdziwe adresy. Szybko zareagowaliśmy na ta sytuację. Okazało się, że problemem jest właśnie w braku czegoś w zamian za podanie adresu email. Sytuacja diametralnie się zmieniła gdy usiedliśmy i opracowaliśmy prezenty za zapis. Od tej pory liczba zapisów wzrosła i nadal wzrasta. 


Pokaż dowód skuteczności / słuszności?

Dowód słuszności to kolejny niedoceniany sposób zwiększania skuteczności sprzedaży. Jak często podejmujesz jakąś decyzje bo ktoś polecił Ci dany produkt lub usługę? Często? Nie tylko Ty tak robisz, aż 84% osób przyznaje, że polecenie jest dla nich niezwykle istotne. 

By zwiększyć zaufanie wśród odbiorców należy się chwalić opiniami klientów, prezentować loga firm, z którymi się współpracuje. Publikować wszystkie nagrania z wystąpień publicznych. Każde przedstawienie zadowolonego klienta jest dobre. 

W przypadku Atrakcji Dziecięcych stworzyliśmy nawet osobną strony gdzie prezentujemy wycinki prasowe, audycje radiowe czy posty z fanpage-ów miast, które są nam poświęcone. Dodatkowo na każdej stronie na dole umieściliśmy pasek z logami miast z, którymi współpracujemy.  To na każdym kroku pokazuje, że mamy grono osób, firm i instytucji które już nam zaufały. 


Używaj CTA w social media

CTA czyli call-to-action albo jak ktoś woli wezwanie do działania, moim zdaniem to podstawa. Jeśli chcesz, by odbiorca coś zrobił to poproś go o to. Bez tego tracisz ogromny potencjał. Być może obawiasz się co odbiorca o Tobie pomyśli, jakie będą reakcje. Zdradzę Ci sekret. Osoby, które chciały wykonać akcję to i tak to zrobią, osoby, które miały narzekać pomyślą co pomyślą ale osoby niepewne może to skłonić do wykonania akcji natychmiast. Nie możesz sobie pozwolić na taką stratę. 

Więc niezależnie czy chcesz aby kliknięto  w link czy zapisano się na listę to poproś o to. Nie zaszkodzi a może bardzo pomóc. 


Poproś o opinie 

Ostatni element, którego wdrożenie serdecznie CI polecam to zbieranie opinii. Stara marketingowa mantra mówi testuj. Jednak według mnie powinna brzmieć testuj i zbieraj opinie. Jako właściciele biznesu często zapominamy o wielu rzeczach bo inaczej widzimy naszą branże. Dzięki opiniom możemy w łatwy sposób rosnąć w kierunku, który umożliwi lepszą pomoc naszym klientom. A w biznesie o to chodzi, by pomagać rozwiązywać różne problemy.

Poznałeś kilka ciekawych sposób szybszego rozwoju swojej firmy. Mam więc do Ciebie małą prośbę na koniec. Zastosuj te porady jak najszybciej, najlepiej zacznij je wdrażać już dzisiaj i podziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Jestem ciekaw jakie efekty przyniesie to w Twojej branży i jak szybko. Co do tego, że wpłynie to pozytywnie nie mam wątpliwości!