Bycie przedsiębiorcą wymaga energii, w końcu wyzwania czekają na każdym kroku. Pasja i zaangażowanie to podstawa jednak to dobre nawyki pozwalają nam na skuteczne i szybkie wykonywania zadań. 

Wielu znanych przedsiębiorców takich jak Steve Jobs(Apple) albo Howard Schultz (Starbucks), mieli  podobne nawyki w tym również tą dziewiątkę:


1. Nigdy się nie poddawaj

Znane powiedzenie mówi tylko ten się nie myli, kto nic nie robi.. Podobnie jest w biznesie, jeśli chcesz coś osiągnąć prawdopodobnie czeka Cię masa porażek. Dlatego tak ważnym nawykiem jest nie poddawanie się mimo przeciwności losu.


2. Wyciągaj wnioski a nie szukaj wymówek

Bądź zawsze chętny i gotowy na wyciąganie wniosków z wyzwań. Nie ma czegoś takiego jak porażka.Wszystko jest takie jakim widzi to nasz umysł. Po każdym pozornym niepowodzeniu  tak naprawdę otrzymujesz cenną lekcję. Lekcję, dzięki której możesz następnym robić rzeczy inaczej - lepiej. Thomas Edison pytany dlaczego dopiero tysięczny projekt żarówki działa odpowiedział: stworzyłem 999 projektów nie żarówek. Pozwoliło mi to zdobyć wiedzę pozwalającą na wynalezienie żarówki. Czy można by Edisona nazwać królem porażek? Czy raczej wielkim wynalazcą? Z każdego poprzedniego projektu, pozornej porażki wyciągnął wnioski dzięki czemu ostatecznie został zapamiętany jako wynalazca żarówki. 


3. Stale się rozwijaj

Bardzo często spotykanym złym nawykiem jest czekanie, aż konkurencja wykona ruch. Prowadzi to często do tego, że może nas wyprzedzić. Dobrym nawykiem jest wypracowanie w sobie osobowości, która stale chce się rozwijać oraz swoje produkty. Jest to bardzo ciężkie do osiągnięcia ale wierz mi, że jest warte wyćwiczenia.


4. Skupianie się produkcie końcowym

Często wdrażając  nowy produkt nie mamy wizji tego w jakim kierunku będzie się rozwijać. Nie będę ukrywał, że sam często tak robiłem. Jednak jak pokazał np. Steve Jobs wizja jest podstawą. Gdy projektował on pierwsze Apple już wiedział, że w przyszłości powstanie komputer wielkości książki. Jak wiesz kilka lat później Apple wydało iPada. Może nie jest on idealnie taki jak wyglądał początkowo w wizji, jednak sam plan się spełni. Więc Ty również zacznij planować długoterminowo. Zacznij od tego co w danej chwili jest możliwe do zrobienia i rozwijaj eliminując wady. 


5. Buduj ciągle nowe kanały

To jest przyzwyczajenie mocno związane z ciągłym rozwojem firmy. Nie możemy stawiać wszystkiego na jedną kartę, firma powinna stać stabilnie na kilku filarach.   Jak jest to ważne opisałem dokładnie w artykule: “ZASADA PANTHEONU WEDŁUG JAY ABRAHAM-A” 

Jako przedsiębiorca powinieneś stale szukać nowych kanałów sprzedaży, tak by przyszłość Twojej firmy lub firmy, w której pracujesz była stabilna.


6. Spędzaj tyle samo czasu na budowaniu relacji co na biznesie

Można powiedzieć, że biznes zależy w tym samym stopniu od tego kogo znasz jak również od tego co wiesz. W obecnych czasach skuteczny marketing to w dużej mierze ciepły ruch. By go zbudować potrzebujesz relacji, więc pamiętaj by je budować. Sama nauka tutaj nie wystarczy. Zadbaj o swój branding osobisty.


7. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi

To chyba najbardziej rozpowszechniona recepta na sukces podawana w praktycznie każdym artykule o nawykach. To z kim się zadajemy przekłada się na to kim jesteśmy. Jeśli więc chcesz być szczęśliwą i osiągającą sukcesy osobą, to otaczaj się osobami, które właśnie takie są. Takie osoby będą Cię ciągnąć w górę a z czasem odwdzięczysz się im tym samym.


8. Zarabiaj pieniądze ale pamiętaj o większych celach

Jeśli zapytasz ludzi sukcesu, każdy powie Ci, że pieniądze to nie cel końcowy. Są one jedynie elementem, który pomaga osiągnąć im cele. Taki sposób myślenia sprawia, że nawet jak podwinie się noga i nagle stracisz majątek to wiesz, że możesz powstać i wszystko odbudować. Więc zacznij wierzyć w siebie a nie w gotówkę. 


9. Pracuj więcej i ciężej niż reszta

Już słyszę słowa krytyki. “Nie po to zakładałem firmę by teraz harować”. Niestety prawda jest taka, że jako przedsiębiorcy, musimy pracować więcej od naszych pracowników. W końcu chyba nie chcemy być przeciętniakami tylko być ludźmi sukcesu, prawda? 

Życie przedsiębiorcy jest oparte na wizji. Wizji, której ostatecznym etapem jest sukces. Pracujemy więc dużo, podejmujemy trudne decyzje po to by osiągnąć własne marzenia. Nawet jeżeli wymaga to chwilowych wyrzeczeń. W tym natłoku pracy warto sprawić, by nawyki działały na naszą korzyść, dlatego przedstawione tutaj 9 przykładów to typowe “must have” dla każdej osoby myślącej o sukcesie. 


Jeśli znasz inne nawyki, które warto w sobie wyrobić zostaw informację w komentarzu.