Testujesz różne strategie sprzedaży? Szukasz klientów za rogiem, pod dywanem i za obrazem? Sprawdzasz czy nie ma ich na fejsie i na portalach? Ja też! Sprawdziłem już wszędzie i w pewnym momencie odkryłem nowe pojęcie - networking biznesowy! Olśniło mnie. To zupełnie inny rodzaj nawiązywania dobrych relacji, które owocują. Zacznijmy jednak od początku, czym w ogóle jest networking i jak zostać wprawnym Networkerem.

Co to jest networking biznesowy?

W książkach i w internecie znajdziesz oczywiście suche definicje, które powiedzą Ci, że networking to nawiązywanie, podtrzymywanie i pielęgnowanie kontaktów biznesowych. U podstaw tego działania leży dzielenie się swoimi kontaktami pomiędzy przedsiębiorcami z różnych branż. Z definicji działanie polega na obopólnym rekomendowaniu, przekazywaniu wiedzy i pomocy przy zachowaniu wspólnych korzyści.

Jest to definicja praktyczna aż do bólu. Chciałbym wprowadzić do niej nieco życia, bo na tym networking głównie polega.

Co to jest networking biznesowy

Networking biznesowy w praktyce

Wyobraź sobie grupę 100 zadowolonych i pozytywnie nastawionych przedsiębiorców. Każdy z nich ma w telefonie ok. 300 kontaktów. Do kontrahentów, klientów i znajomych. Jest to więc prawdziwa kopalnia kontaktów.

Podczas spotkania wszyscy mówią o swoich potrzebach. Jeżeli sam nie możesz zaspokoić potrzeby swojego rozmówcy, to być może posiadasz sprawdzony kontakt do kogoś, kto z chęcią wykona dla niego taką usługę. Jeżeli czegoś potrzebujesz to zapytaj o to innych, być może znają kogoś, kto może to dla Ciebie zrobić.

Twoim zadaniem na spotkaniu biznesowym jest tylko jedno! Porozmawiać z jak największą ilością osób i nawiązać nowe kontakty.

Jak zdobywać klientów poprzez networking?

Pierwsza podstawowa zasada brzmi: zadawaj więcej pytań niż mów o sobie. Wiedz, że każdy lubi mówić przede wszystkim o sobie i o swoim biznesie.

Twoim zadaniem jest więc słuchać i dopytywać. Musisz dowiedzieć się jak najwięcej o potrzebach Twojego rozmówcy, by móc mu pomóc. Jeżeli to czego potrzebuje wpisuje się w zakres Twojej działalności to świetnie, właśnie pozyskałeś nowego klienta.

Koniecznie przygotuj odpowiedzi na pytania:

  • jakich kontaktów szukasz?
  • kto byłby dla Ciebie idealnym klientem?

Powinieneś bez zastanowienia wymienić branże, konkretne firmy, a nawet imiona i nazwiska osób, do których chciałbyś otrzymać kontakt.

Czym jest rekomendacja w biznesie?

Dobra rekomendacja to proces, zestaw działań mających na celu ocieplenie kontaktu pomiędzy potencjalnym klientem, a rekomendowaną firmą. W procesie tym biorą udział przynajmniej 3 osoby. Dla lepszego zrozumienia poniżej przedstawiam trójkąt przepływu rekomendacji

trójkąt przepływu rekomendacji

Jeżeli więc chciałbyś zarekomendować firmę A, która mogłaby wykonać zlecenie dla firmy B to najpierw powinieneś poinformować firmę B o tym, że ręczysz za usługi świadczone przez firmę A. Ocieplisz w ten sposób pierwszy kontakt. Takie poręczenie skraca proces decyzyjny w firmie B i pomaga firmie A w szybkim pozyskaniu nowego klienta.

Jak budować sieć kontaktów biznesowych?

Dobrze przygotowane spotkanie biznesowe powinno zawierać listę osób, branż i firm, które wezmą w nim udział. Ty Jeszcze przed spotkaniem powinieneś zapoznać się z tą listą i podzielić wszystkich uczestników na grupy.

A - osoby, z którymi koniecznie musisz porozmawiać

B - osoby, z którymi warto porozmawiać

C - osoby, z którymi porozmawiasz jeżeli wystarczy Ci czasu.

Segregacji dokonaj na podstawie podobieństwa branż i Twoich aktualnych potrzeb.

Następnie powinieneś odbyć krótkie rozmowy nastawione na ogólne rozeznanie potrzeb i zakończyć wymianą wizytówek. Czy jednak dzisiaj to wystarczy? Moim zdaniem nie!

budowanie sieci kontaktów biznesowych w social media

W dzisiejszym świecie, by zrobić wspólny biznes powinniśmy się lepiej poznać. Takie możliwością dają nam portale społecznościowe. Zapytajmy więc na koniec swojego rozmówcę, czy możecie dodać się do znajomych albo nawiązać kontakt na LinkedIn. W ten sposób będziecie mogli się lepiej poznać i pozostać w stałym kontakcie.

Twój wizerunek, a skuteczny networking

Musisz wiedzieć, że nowo napotkana osoba wyrabia sobie o Tobie zdanie w ciągu pierwszych 5 sekund. Co w tym czasie oceni? Twój strój i nastawienie.

Jak wielokrotnie podkreśla Brian Tracy ok. 95% Twojego wizerunku to Twoje ubranie, zadbaj więc, by było odpowiednie i dobitnie podkreślało profesjonalizm. Stylizacja na spotkanie biznesowe powinna być elegancka. Nie zaszkodzi jeżeli jakiś element będzie Cię wyróżniał. Może to być np. czerwona poszetka, pomoże Ci to zostać zapamiętanym.

Pisząc o nastawieniu mam na myśli postawę ciała i wyraz twarzy. Wyprostowana sylwetka i uśmiech świadczą o pewności siebie i pozytywnym nastawianiu. Z takimi osobami chce się nawiązywać kontakt i robić biznes.

biznesowe spotkanie networkingowe

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak zadbać o budowanie swojego wizerunku zapraszam do mojego poprzedniego artykułu, gdzie opowiadam o tym jak zacząć budować markę osobistą

Podsumowanie

Jestem przekonany, że ta wiedza pozwoli Ci lepiej przygotować się do kolejno spotkania networkingowego jakie masz zapisane w swoim kalendarzu. Zastosuj się do tych kilku zasad.

Reasumując:

  • Przed spotkaniem przejrzyj listę osób i dokonaj podziału na grupy.
  • Zapisz, o co chciałbyś zapytać członków spotkania
  • Zadbaj o swój wizerunek.
  • Przygotuj odpowiedzi na pytania:
  • kto jest Twoim najlepszym klientem?
  • do kogo szukasz kontaktu?
  • W każdej rozmowie dopytuj i słuchaj. Mów mniej.
  • Od razu buduj swoją sieć kontaktów w social media.

W ten sposób wykorzystasz w 100% potencjał biznesowego spotkania Networkingowego. Pamiętaj to nie jest kawa z przyjaciółmi, to czas w którym zdobywasz, budujesz i pielęgnujesz swoją sieć kontaktów. Gotowy do działania? Tak? To powodzenia!