Od lat widzimy w wielu miejscach skrócone linki czyli takie, które przenoszą nas po kliknięciu w zupełnie inny adres, często dużo dłuższy. Jednym z najczęściej spotykanych systemów do tego jest bit.ly oraz goo.le. Jednak czy jako Marketerzy wiemy kiedy najlepiej skracać?  Jakie profity niesie, ze sobą skracanie linków? Jeśli kiedyś przyszło Ci do głowy, że nie do końca wiesz kiedy skracać linki to zapraszam Cię do lektury.

Czym jest skracanie linków?

Tak jak wspomniałem wcześniej najprostszym sposobem użycia tego typu narzędzi jest stworzenie linka, który będzie miał krótszą formę od linka pierwotnego czyli będzie skrócony. Najłatwiej będzie to przedstawić na przykładzie. 

Załóżmy, że link pierwotny ma postać: 

mojafirma.com/produkty/promocje/wiosna?filter=nazwa%ASC&source=facebook&kampania=promowaniewiosna

Ta forma jest po pierwsze bardzo, długa a po drugie mało czytelna. Z pomocą przychodzą nam tu systemy skracania linków. Przykładem może być ten wbudowany w platformę Bsmarti. Korzystając z niego wygenerowany nowy link mógłby mieć wtedy postać: 

bshorti.com/link/promocja-wiosna 

Który z powyższych linków wydaje Ci się przyjemniejszy w odbiorze? Który z nich jaśniej tłumaczy gdzie się znajdziemy po jego kliknięciu? 


Dodatkowe zaleta - statystyki.


Poza faktem tworzenia skróconej wersji, systemy do skracania linków oferują nam statystyki. Warto już na tym etapie wspomnieć, że różne systemy do zbierania statystyk mogą pokazywać różne wyniki w zależności od tego na jakim etapie działają. Najczęściej spotykamy trzy typy możliwych podłączeń: 

a)  Po załadowaniu strony - przykładem jest Google Analytics, gdzie skrypt jest ładowany przez JavaScript dopiero gdy cała strona zostanie załadowana. Takiego typu statystyki pozwalają łatwo określić np. ilość osób, które były na tyle zaciekawione stroną, by poczekać na jej pełne załadowanie a dokładnie załadowanie skryptu do zbierania statystyk. Minusem jest to, że jeśli użytkownik przerwie ładowanie lub wcześniej zamknie stronę to informacje o nim nie zostaną zapisane.

b) Przed opuszczeniem strony źródłowej - tutaj najlepiej widzimy to na przykładzie Facebooka, który większość statystyk opiera na kliknięciu linków na swojej witrynie lub nawet na samych wyświetleniach linku. 

c) Pomiędzy przejściem na stronę docelową, a wyjściem z strony źródłowej - w to miejsce podpinają się statystyki systemów do skracania linków. Mierzą one to, czy ktoś rozpoczął drogę od strony źródłowej w celu przejścia do strony docelowej. 


Strona źródłowa ( ze skróconym linkiem) => Bsmarti => strona docelowa


W przypadku statystyk z grupy b oraz c nie zawsze mamy informacje czy użytkownik dotarł na stronę albo czy poczekał na całkowite załadowanie się strony. 


Praktyczne przykłady zastosowania


Wiemy już w jaki sposób działają systemy do skracania linków, przeanalizujmy więc kilka prawdziwych przykładów, gdzie użycie ich sprawdziło się doskonale. Przedstawione poniżej przykłady zaczerpnięte są z prowadzonych przez Bsmarti kampanii. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o marketingu internetowym, telefonicznym oraz innych możliwościach zachęcamy do zapisania się na newsletter na końcu tego artykułu. 


1. Wybieranie skuteczniejszego źródła ruchu

Zacznijmy od przykładu, który najbardziej nas zaskoczył. Na początku roku zdecydowaliśmy się na inwestycje w promowanie strony przez blogerów.  W celu przetestowania skuteczności wygenerowaliśmy po linku dla każdego blogera. Oba linki prowadziły do tej samej strony i miały być promowane przez konta FB blogerów.

Różnica między jednym a drugim blogerem okazały się kolosalne, co widać na screenie poniżej. Dzięki zastosowania systemu do skracania linków mogliśmy zmierzyć dokładnie jaki ruch może wygenerować jeden a ile drugi. Następnie podjęliśmy decyzje z kim kontynuować współpracę oszczędzając środki. 

2. Kampanie czasowe

Prowadząc firmę często możesz tworzyć kampanie czasowe np. z okazji świąt wielkanocnych. Pytanie brzmi, co zrobić po zakończeniu kampanii z linkami umieszczonymi np. na innych stronach? Jeśli linki są na stronach nie należących do nas podmienienie ich może zająć masę cennego czasu a w niektórych przypadkach być niemożliwe do wykonania. Sytuacja w przypadku umieszczenia ich na własnych stronach też nie jest najlepsza bo wymaga czasu oraz pamiętania gdzie je umieściliśmy. 

Z pomocą przychodzi nam ponownie system do skracania linków. Pozwalają one w łatwy sposób podmienić link docelowy nie zmieniając jednocześnie linka źródłowego. Po zakończeniu kampanii wystarczy więc w jednym miejscu podmienić link docelowy i wszystko już działa. 


Czy takie rozwiązanie nie jest proste i przyjemne? Ile cennego czasu pozwoli nam to oszczędzić ? 

3. Analiza ruchu w zależności od warunków


Trzecim i ostatnim przykładem jaki przygotowałem dla Ciebie jest analiza ruchu. Jak wiemy informacje z jakich stron przychodzą do nas użytkownicy oraz z jakich urządzeń korzystają może być bezcenna. 

Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich przykładów i tutaj pomogą nam systemy do skracania linków. Potrafią one rozpoznać, czy ktoś używał tabletu, telefonu czy komputera oraz w wielu przypadkach rozpoznać z jakiej domeny ktoś przyszedł. Analityk biznesowy może bardzo wiele powiedzieć z takich informacji co może mieć wpływ na skuteczność niejednej kampanii.


Gdzie szukać większej ilości informacji ? 


Przytoczone informacje oraz przykłady to wyłącznie czubek góry lodowej. Tak naprawdę najlepszym doradcą tego kiedy warto, a kiedy nie użyć linków do skracania jest doświadczenie. My zdobywamy je od ponad 3 lat korzystając z różnych systemów a ostatecznie tworząc własny system wbudowany w platformę Bsmarti. Jeśli interesuje Cię tematyka marketingu, nowych technologii, budowania wizerunku to zachęcamy do zapisania się na nasz newsletter wypełniając teraz formularz poniżej. 


Bonus - skracanie linków a SEO


Na koniec mam dla Ciebie specjalny BONUS. Zakładam, że na tym etapie wiesz co to SEO jeśli jednak nie to kliknij tutaj i zapoznaj się z materiałami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. 
Skoro już wiemy to teraz powstaje pytanie jak skracanie linków wpływa na SEO. Zgodnie z informacjami dostarczanymi przez Google, dobre skracanie linków nie ma zupełnie wpływu na SEO. Większość aplikacji oferuje przekierowanie 301 lub 302  co oznacza, że Google tak naprawdę widzi, że link z strony źródłowej wskazuje na stronę docelową, a nie aplikacje do skracania. 

Dokładną wypowiedź ekspertów Google na ten temat można znaleźć tutaj: