Gary Thuerk, często nazywany “ojcem spamu” wysłał pierwszą masową wiadomość w 1978r.. Czterdzieści lat później mimo boomu na social media , emaile dalej są najpopularniejszą metodą komunikacji między firmami. 

Już czterdzieści lat temu Thurek dostrzegł, że wiadomości email będą idealnym rozwiązaniem dla generowania sprzedaży. Jego przeczucie doprowadziło go do wygenerowania ponad $14 milionów dla firmy w której pracował. W obecnych czasach gdy dostęp do emaila ma ogromna ilość użytkowników, możliwości tego źródła są jeszcze większe. Według badań Radicati Group  do końca 2018 ponad 3.8 biliona osób będzie używać emaila do komunikacji (Populacja polski wynosi 37,95 miliona). 

W marketingu skuteczny email bije na głowę inne źródła. Według badań z 2016  z każdego zainwestowanego dolara otrzymujemy średnio zwrot na poziomie 44 dolarów. Skąd bierze się ciągle taka popularność? Powodów jest kilka. Przede wszystkim odbiorca może w dogodnej dla siebie chwili odpisać, ma pełną historię rozmowy i na ogół jest to dla niego darmowy sposób komunikacji. 

Taka popularność emaila sprawia, że jest on od lat na ustach wielu marketingowców, zarówno tych początkujących jak również tych bardzo zaawansowanych. Oto kilka strategii, by Twój email trafiał do odpowiedniej skrzynki odbiorczej. 


Nie kupuj list mailingowych

Choć jest to bardzo kusząca opcja  jest to w 100% strzał w kolano. Wykorzystanie takiej listy to najprostsza  droga by trafić na listy spamu nie mówiąc o słabej konwersji. Nikt nie chce dostawać emiali z  nieznanego źródła. Trud, który musisz włożyć w budowanie własnej listy jest dużo bardziej opłacalny.  Klienci wtedy Cię znają, w wielu przypadkach Cię lubią i dużo chętniej zdecydują się na kupno u Ciebie. 

Jeśli już bardzo chcesz wykorzystać czyjąś listę mailingową to najpierw porozmawiaj z właścicielem tej listy, by wiedzieć jak ją zdobył a następnie poproś o wysłanie maila w Twoim imieniu. Treść takiego emaila musi być dokładnie przemyślana . Jeśli chcesz wiedzieć jak zaangażować użytkowników pisząc do nich wartościowe maile to zachęcamy Cię  do śledzenia naszego bloga oraz do zapisu na newsletter. Zostaw adres email już teraz i zacznij zarabiać dzięki nowej wiedzy. 


Bądź konsekwentny 

Niezależnie czy wykorzystujesz email do sprzedaży czy dopiero zaczynasz, konsekwencja jest kluczem do sukcesu. Email marketing wymaga konsekwencji i dyscypliny. Wysyłanie regularnych wiadomości buduje zaufanie i sprawia, że odbiorcy wiedzą czego się spodziewać po Twoich wiadomościach. Wysyłanie wiadomości zawsze o tej samej porze i tego samego dnia zwiększy prawdopodobieństwo otwarć takiego maila oraz sprawi, że odbiorcy chętniej klikną.  Będą wiedzieć, że Twoja wiadomość nie jest spamem. 

Taka rada na początku - warto przetestować jakie godziny oraz dni są najbardziej skuteczne dla Twojej listy.


Utrzymuj swoją listę w dobrym stanie

Newsletter, lista klientów czy inne listy muszą być utrzymane w najlepszej jakości by zmaksymalizować zwrot włożony w ich  stworzenie. Pojawia się tutaj pytanie w jaki sposób powinno się dbać o takie listy. Oto trzy podstawowe sposoby, których sam się trzymam.

1. Upewnij się, że osoby, które wpisują się do Twojej listy są realnymi osobami. My w tym celu dodaliśmy dodatkową weryfikację, która polega na potwierdzeniu adresu email. Dopiero po potwierdzeniu użytkownik otrzymuje obiecaną treść. 

2. Śledź czy Twoje emaile są otwierane i czy docierają do użytkowników. W przypadku gdy przez cały miesiąc Twoje wiadomości nie dochodzą do jakiegoś adresata to po prostu go usuń z listy. Jeżeli są nieotwierane to warto pomyśleć o wyciągnięciu takich osób z listy i przygotowanie strategii powrotu. 

3. Sprawdzaj konwersje. Nie od razu wszystko się udaje dlatego warto testować różne rozwiązania, tak by na koniec jak najlepiej zoptymalizować treść wiadomości i dopasować do potrzeb odbiorców. Ten temat jest tak obszerny, że na pewno będziemy go kontynuować. 

Email pozostaje najlepszym rozwiązaniem dla biznesu niezależnie od jego rozmiaru. Czasem wystarczy kilka prostych zmian w treści, by przerodził się w bardzo skuteczny kanał komunikacji i sprzedaży.