Ostatnio wiele mówi się o Content Marketingu i jego wpływie na pozyskiwanie nowych klientów. Być może już coś o tym słyszałeś, ale czy stosowałeś w praktyce? Co sprawia, że ten rodzaj marketingu jest skuteczniejszy od innych działań? Jakie jego aspekty są najważniejsze i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Przed takim pytaniem stanąłem w obliczu wyzwania - pozyskania nowych klientów dla kilku firm z różnych branż. Efekty… przerosły najśmielsze oczekiwania.

Jednym z najciekawszych przykładów był dom mody ślubnej oferujący suknie i dodatki ślubne. Content Marketing i jego skuteczne stosowanie powoduje, że efekty mnożą się same. Jak to możliwe?

Czym jest Content Marketing 

Metoda u podstaw ma na celu publikowanie materiałów wartościowych dla użytkownika. Nie możemy o tym zapominać! Naszym zadaniem jest podarowanie odbiorcy treści rozwiązującej jego problemy. Treści odpowiadającej jednoznacznie na wszystkie pytania. To musi być, coś co w pełni zaspokoi potrzebę wiedzy. Jeżeli więc rozpoczynamy pisanie w jakimś temacie musimy dołożyć wszelkich starań, by wyczerpać zagadnienie w 100%. Rozpatrzeć wszystkie jego aspekty, by nie było więcej pytań.

Ktoś powie, że to trudne i wymaga czasu. Tak! Wymaga czasu i wiedzy, ale tylko w ten sposób stawiamy siebie na miejscu eksperta i doradcy. Pokazujemy, że służymy pomocą i najlepszą radą. Sądzę, że każdy z Was jest ekspertem swojej branży i opisanie odpowiedzi na najczęściej zadawane przez klientów pytania nie będzie wielkim problemem. Pisz śmiało i otwarcie o tym, co spotykasz na co dzień. Stań się pomocnikiem dla swoich klientów.

Jakie treści publikować?

Testowałem różne rozwiązania zastosowania Content Marketingu i dzisiaj już z doświadczenia wiem, że bardzo dobrze sprawdza się prowadzenie bloga w przynajmniej dwóch podstawowych kategoriach. Pierwsza z nich to bloga poradnikowy opisujący wszystkie szczegóły techniczne i wyjaśniający różnice między produktami. Doradzajmy naszym klientom, co powinni wybrać. Każda branża jest dzisiaj bardzo rozbudowana. Najczęściej osoba chcąca dokonać zakupu gubi się w katalogach produktów. Nie wie co powinna wybrać, by poczuć pełna satysfakcję bez przepłacania za dodatkowe funkcje. Postaramy się wyjaśnić wszystkie branżowe sformułowania i opisać je językiem przyjaznym dla naszego klienta. Niech po takim artykule poczuje się w pełni poinformowany i przygotowany do podjęcia właściwego zakupu. Jeżeli uda nam się to zrobić dobrze to użytkownicy sami będą chętnie to czytać i dzielić się tą wiedza ze znajomymi. Wyszukiwarki typu Google wysoko zaindeksują nasz artykuł w wynikach wyszukiwania,a zasięgi poszybują w górę. Gwarantuję!

Jeżeli usługa czy produkt charakteryzuje się bardzo dużym stopniem skomplikowania to może okazać się, że nasz czytelnik nie będzie chciał samodzielnie zagłębiać się w tą wiedzę i poprosi nas jako ekspertów o pomoc przy zakupie, automatycznie stając się naszym klientem, a o to przecież nam chodzi.

Drugą kategorią naszego bloga powinny być “wykonane realizacje”. Zawsze jest jakiś sposób, by pokazywać to czym się zajmujemy. Wykonane projekty wraz ze szczegółami i opisem dlaczego w tym wypadku zostały zaproponowane właśnie takie rozwiązania. Jakie są korzyści z zastosowania takich rozwiązań. Ile udało się na tym zaoszczędzić, bądź ile nasz klient może na tym zarobić. Najlepiej gdyby pojawiły się tu także zdjęcia i filmiki z różnych etapów działania.

Taki dwutorowy sposób pozwala na kompleksowe przedstawienie pełnego obrazu naszej działalności. Jesteśmy ekspertami, a wykonane realizacje to dowód społeczny naszych umiejętności.

Gdzie publikować?

Miejsca publikacji możemy podzielić na 2 podstawowe grupy. Te którymi sami zarządzamy czyli nasza strona i social media oraz wszystkie inne zewnętrzne. Niestety bardzo często zdarza się, że te drugie są bagatelizowane i nie publikujemy naszych eksperckich treści w serwisach tematycznych. Trzeba pamiętać, że większe portale posiadają znacznie większy ruch niż nasza strona i w ten sposób możemy docierać do znacznie większej ilości naszych potencjalnych klientów.

Content Marketing w pigułce

Podsumowując, gorąco polecam założenie na Twojej stronie bloga (jeżeli jeszcze go nie masz) i uzupełnianie go na bieżąco nowinkami z branży, dzieleniem się wiedzą i przedstawianie swoich dotychczasowych realizacji. W kolejnych artykułach przedstawię Ci jak dokładnie publikować, co powinien zawierać artykuł by odnalazło go jak najwięcej Twoich klientów oraz jak wybierać zewnętrzne serwisy, które mogłyby opublikować nasze treści. Będzie to bardzo kompleksowa wiedza pozwalająca na prowadzenie skutecznego Content Marketingu.

Zapewniam Cię, że dobrze prowadzony w naturalny sposób zwiększy zaufanie, zwiększy zasięg i co najważniejsze przyczyni się do zwiększenia sprzedaży.