Jednym z najbardziej istotnych elementów rozpoczynania działalności/kariery jest budowanie marki osobistej. Twoja reputacja jest kluczowym elementem biznesu zarówno online jak i offline. Oto kilka przykładów dlaczego jest to tak ważne. 


1. Budowanie zaufania

Jeśli ktoś planuje z Tobą porozmawiać, współpracować lub kupować coś od Ciebie to z całą pewnością sprawdzi Cię online. Budowanie marki osobistej pozwala na stworzenie takiego zbioru informacji o sobie, by potencjalny kontrahent mógł Cię znaleźć oraz dowiedzieć się dlaczego jesteś lepszy od konkurencji, godniejszy zaufania. 

Kanałów komunikacji może być wiele. Dwa najważniejsze to Social Media i WWW. Polecam więc posiadanie  własnej strony internetowej  z pełnym imieniem i nazwiskiem w adresie. Ludzie dzięki temu dużo łatwiej Cię odnajdą i poznają osobę kryjącą się za firmą. Poświęć chwilę czasu i stwórz konta na portalach społecznościowych najczęściej odwiedzanych przez Twoich klientów.  Publikuj na nich regularnie wartościową treść. To pomoże zbudować zaufanie i autorytet, a co za tym idzie  doprowadzić Cię do zostania liderem branży. 


2. Twórz lepsze powiązania

Ludzie nie utożsamiają się z firmami, tylko z ludźmi, którzy kojarzą się z daną firmą. Przykładowo Microsoft jest dalej kojarzony z Billem Gatesem a Apple z Stevem Jobsem. Pokazanie bardziej ludzkiej strony swojej firmy poprzez pokazanie siebie znacząco poprawi kontakt z klientem i korzystnie wpłynie na rozwój. Coraz więcej ludzi chce poznać Ciebie zanim cokolwiek kupi. Nie ważne czy są to produkty czy usługi. Sam odpowiedz sobie na pytanie, czy  rekomendacja personalna nie jest ważniejsza niż sam produkt. Jeżeli znany aktor czy sportowiec przedstawia nawet nieznany produkt to zapewne wydaje Ci się on atrakcyjny i wiarygodny. 

Personal branding przenosi Twoje wartości na Twoją firmę. Takie działanie  powiększy zasięg firmy o Twoją sieć kontaktów  Co zwiększy sprzedaż, a w efekcie przełoży się na Twoje zarobki. 


3. Zwiększ zasięg treści

Im silniejsza jest Twoja marka osobista tym więcej osób zobaczy, udostępni i zareaguje na Twoją treść. Gdy zaczynaliśmy naszą przygodę z Atrakcjami Dziecięcymi nie mieliśmy fanów tylko wizję stania się największym portalem tego typu w kraju. Obecnie na facebooku śledzą nasz tysiące osób, nasza lista mailingowa sięga kilku tysięcy, a stronę codziennie odwiedzają setki osób. Dodam na marginesie, że z roku na rok zwiększamy nasz zasięg docierając do coraz większej grupy odbiorców. Statystyki pokazują wzrost na poziomie 400% w skali rocznej.

Prawda o której nikt mógł Ci wcześniej nie powiedzieć jest taka, że nawet jak nie dbasz o swój personal branding to i tak już go posiadasz. Skoro można znaleźć informacje o Tobie w internecie czemu nie kontrolować tego co tam jest ? Oto kilka pomysłów jak zacząć to kontrolować. 


Co o Tobie mówią? 

Brzmi jak frazes z filmu ale czy kiedyś zadałeś sobie trud by sprawdzić co o Tobie mówi internet?  Wyszukaj w Google swoje imię i nazwisko, z i bez cudzysłowia (cudzysłów wymusza na Google sprawdzanie całej frazy a nie tylko pojedynczych wyrazów - algorytm inaczej wtedy działa). Pamiętaj tutaj aby robić to w trybie incognito by Twoja historia przeglądania nie miała aż takiego wpływu na wyniki. 

Jeśli wyniki, które otrzymasz satysfakcjonują Cię, brawo masz już dobry PR. Jeśli jednak to, co pokazało Google nie do końca jest tym czego byś się spodziewał to pora zabrać się za zmianę tego. :)


Blog

Najszybszą i chyba najtańszą opcją promowania siebie jest rozpoczęcie prowadzenia bloga. Jeśli nie masz bloga załóż go. Jeśli masz a nie publikujesz regularnie to już wiesz co można zmienić. Wyszukiwarki internetowe uwielbiają blogi. Jeśli chcesz wiedzieć dlaczego tak jest to zapraszam do śledzenia naszych wpisów na temat SEO/SEM, której znajdziesz tutaj

Prowadząc własnego bloga pamiętaj, że treści, które w nim zamieszczasz reprezentują Ciebie. Więc zadbaj o to byś mógł być z nich dumny. Mieszaj swoje prywatne przemyślenia z osiągnięciami, najnowszymi trendami oraz pomocnymi tematami. Dobra treść zachęci odbiorców do czytania, co będzie w naturalny sposób zwiększać zasięg i poprawiać Twój wizerunek.


Bądź aktywny i pomocny

Nie pozwól by Twój wizerunek działał na autopilocie. Pracuj aktywnie poprzez kilka aktywnych działań.

  • Bierz  udział w dyskusjach związanych z Twoją branżą, niezależnie czy jest to na Facebooku, LinkedIn czy Twitter. 
  • Udostępniaj treści, które odzwierciedlają Twój punkt widzenia i pozytywnie wpływają na Twój wizerunek. 
  • Chcesz pomagać ? Na początek nie potrzebujesz strony, by to robić. Wystarczy prosta wizytówka internetowa albo fanpage i odpowiadanie na pytania. 


Bierz udział w konwersacjach zamiast tylko publikować treści. 

Całym sobą wierzę, że stworzenie marki osobistej całkowicie zmieniło moje życie.  Wpłynęło na to w jakim towarzystwie się obracam oraz jakie są moje plany na życie. Dlatego w tym miejscu chcę podziękować Przemkowi za pokazanie mi, że jest inna droga, którą może pójść każdy kto ma odrobinę odwagi by się zmienić.