Każdy z nas ma w życiu wiele ról. Każda z nich wiąże się z inną  markę osobistą. Może jesteś marketingowcem, szefem, żoną, mężem, a może jeszcze kimś innym. Zupełnie inaczej będziesz się zachowywał jako rodzic, a zupełnie inaczej jako prezes firmy. Zdarza Ci się słyszeć stwierdzenie “Nie znałam Cię z tej strony?”. Oznacza to, że odbiorca nie poznał jeszcze tej wersji Twojej marki osobistej.

Jeśli chcesz by Twoje marki osobiste zaczęły się zazębiać lub wykreować nową, to mam świetną wiadomość. Poznaj trzy sprawdzone sposoby, które pomogą Ci w realizacji Twojego celu.


1. Skoncentruj się na obszarze, który stawia Cię w najlepszym świetle

Jakiś czas temu miałem przyjemność prowadzić rozmowę na temat brandingu z młodą mamą. Obawiała się ona, że po urlopie macierzyńskim ciężko będzie jej wrócić do pracy. Bała się, że zamiast menadżera będą w niej widzieć młodą mamę. 

Poleciłem jej drobną zmianę myślenia. Będąc młodą mama realizowała ona mase dodatkowych rzeczy. Musiała zarządzać swoim czasem i innych domowników, tak by każdy był zadowolony. A wierzcie mi, że przy dwójce dzieci jest to mega wyzwanie. Wynegocjowanie z nimi czegoś wymagało przemyślanej strategii. Czy nie brzmi to znajomo? Umiejętności zdobywane w domu są bardzo często podobne do tych firmowych. 


Nasza rozmowa zmieniła jej sposób myślenia. Wpłynęła na jej samopoczucie i pewność siebie. Niedawno dowiedziedziałem się, że zaproponowali jej podwyżkę bo tak dobrze sobie radzi z negocjowaniem. Wniosek z tego jest prosty. Jeśli chcesz by Twój branding był dobrze odbierany skup się na rzeczach ważnych. Poszukaj takich elementów życia, które postawią Cię w odpowiednim świetle. Bo każde działanie ma wpływ na wiele aspektów.


2. Skoncentruj się na celu, a nie na tym gdzie byłeś

Uwielbiam przykłady z życia zamiast teorii, dlatego posłużę się przykładem mojej znajomej. Jej marzeniem jest praca jako mediator. Jakiś czas temu ukończyła odpowiedni kurs oraz zapisała się na listę mediatorów. Mimo to, dalej czuje strach przed tym kierunkiem rozwoju. Skupia się przez to głównie na swojej obecnej pracy i obecnym wizerunku.

Jako specjalista od budowania marki osobistej zasugerowałem kilka działań. Zamiast skupiać się na tym co jest, powinna zacząć myśleć w kategorii: “Mój cel to bycie mediatorem”. Taka zmiana myślenia sprawiłaby, że musiałaby stać się bardziej rozpoznawalna w tym kierunku.  


Mogłaby  wtedy przykładowo: 

  • wziąć udział w biznesowej sesji zdjęciowej
  • zmienić konto na LinkedIn pokazując swoje umiejętności 
  • pokazać udział w szkoleniach, warsztatach i konferencjach
  • zacząć publikować artykuły albo wpisy o odpowiedniej tematyce
  • oraz wiele innych działań

Zmiana myślenia z kim jestem na kim chce być zmienia całkowicie nasze podejście do życia. Zaczynamy dzięki temu zupełnie inaczej budować swoja markę osobistą.

Ponieważ wiem, że przeczyta ten artykuł. Chcę powiedzieć, że mocno trzymam za Ciebie kciuki :).


3. Rozwijaj swoją sieć kontaktów, by lepiej dopasować się do szukanego wizerunku

Tym razem zamiast przykładu znajomych posłużę się własnym. Przez długi czas skupiam się na wizerunku głównie programisty. Na moim koncie w LinkedIn możecie zobaczyć artykuły o programowaniu oraz ukończone kursy itd. Moja sieć kontaktów ograniczała się do innych programistów i headhunterów. 

Jednak odkąd postanowiłem zmienić kierunek rozwoju, zacząłem również zmieniać swoje środowisko. Zapraszam do kontaktu osoby z innych kręgów. Skupiłem się na osobach zajmujących się podobną tematyką. Czerpię od nich wiedzę i nawiązuje współpracę. 


Zmieniając swój branding, swoją ścieżkę życiową powinniśmy również zmieniać nasze środowisko. Jeśli nie możesz tego zrobić natychmiast, zrób to w małych krokach w taki sposób jak ja. 

Buduj swój branding zamiast oddawać się w ręce innych

Nasze życie się zmienia, podobnie jak nasz branding. Umiejętności i wiedza mają kluczowe znaczenie w radzeniu sobie z ciągłą zmianą. Dlatego nie poddawaj się!  Realizuj swoje marzenia. By poczuć różnice wystarczy Ci 21 dni, a czasem nawet mniej. Myśl jak byś już dziś był osobą, którą chcesz być jutro i pokaż to wszystkim dookoła.

Jeśli szukasz wiedzy zapraszam Cię do śledzenia naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/bsmarti

https://www.instagram.com/bsmarticom/

gdzie systematycznie zamieszczamy ciekawe informacje.