Jeśli masz choć minimalne doświadczenie w prowadzeniu social media marketingu to wiesz, że zaangażowanie użytkowników nie jest prostą sprawą. 

Największym / Najczęstszym błędem jaki popełnia większość osób promujących brand, firmę czy nawet samego siebie w social media jest myślenie, że postowanie wystarczy. Skuteczne prowadzenie Facebooka, Instagrama czy Twittera oznacza posiadanie strategii,  która utrzyma obecną grupę przy jednoczesnym przyciąganiu nowych odbiorców. Oba te elementy potrafią czasem zajmować pracę na pełny etat. W końcu ile razy słyszymy “Potrzebujemy postować lepszą treść”

Mimo, że budowanie lojalnych odbiorców nie jest proste, nie oznacza, że jest to skomplikowane. Spora część najlepszych marketingowców od social media zaczynało robić to jako hobby, by potem odkryć potencjał tego kanału. Wszystko opiera się o  opracowanie odpowiednich strategii, które sprawdzają się w 9 przypadkach na 10. 

Oto osiem przykładów  na to jak zwiększyć zaangażowanie w social media i sprawić, by Twoja strona była warta śledzenia. 


1. Ciągle postój 

Pierwszą zasadą zwiększenia zaangażowania jest konsekwentne postowanie wartościowych treści. Jak zrobić to w praktyce?  Najpierw dowiedz się jaka treść przyciąga Twoich odbiorców. Wiele firm nie sprawdza  co interesuje ich odbiorców skupiając się wyłącznie na publikowaniu  reklam np.: produktów. 

Jedną z najlepszych strategii jest bycie kuratorem, a nie twórcą. Ponieważ codziennie w social media jest tworzona  cała masa kontentu, nie zawsze trzeba tworzyć unikalną treść, by przyciągnąć nowe osoby. Udostępnianie postów z innych bardziej popularnych stron pozwala czasem na stworzenie wielotysięcznej grupy odbiorców przy stosunkowo niskiej własnej ingerencji. 

Nie zawsze więc trzeba wymyślać koło od nowa lub wywarzać otwarte drzwi. Poszukaj trendów w swojej dziedzinie, które przyciągają odbiorców i wykorzystaj to. 


2. Pozostań aktualny, będąc na czasie

Najbardziej skuteczni marketerzy  wiedzą jak wykorzystać tematy, wydarzenia czy inne aktualne dyskusje. Wiedzą, że dużo łatwiej jest wejść do istniejącego już trendu niż zaczynać wszystko od nowa. 

Jeśli mogę więc coś polecić to śledź najnowsze informacje np.: w chwili pisania tego tekstu najbardziej popularny temat to Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. W social media można zobaczyć wiele osób, które  pokazują, że oglądają mecze dzięki czemu ich odbiorcy mogą się z nimi utożsamiać. 


3. Wyróżnij się 

Jeśli chcesz, by Twoja strona została zauważona musisz wyjść z tłumu. 

Użytkownicy obecnie śledzą tyle stron, że po pewnym czasie zaczynają się one wszystkie razem zlewać . Przykro mi ale podążanie tylko za konkurencją nie da Ci w perspektywie czasu za dużo. 

Przykładowo krótkie wideo w social media z dużym tekstem nad i pod stało się tak popularne, że użycie tylko takiego typu reklamy nie sprawi, że zostanie zauważone. Jednak wystarczy zrobić coś takiego, co zrobił np Gary Vaynerchuk. Dodał on do swoich video czerwony pasek na środku ekranu w intro. Niby mała zmiana ale zaowocowała  większą klikalnością. Czasem wystarczy mała innowacja, a skutki będą nieoczekiwane. . 


4. Poznaj swoich odbiorców

Dobrym pomysłem, by zaangażować swoich odbiorców jest rozpoczęcie rozmowy z nimi. 

Wiele osób uważa, że “rozpoczynanie rozmowy” oznacza udostępnienie obrazka a następnie oczekiwanie na komenatrze. Jednak ta postawa może postawić cię naprzeciw z ludźmi, którzy walczą o sukces.

By zwiększyć zaangażowanie, musisz sam się bardziej zaangażować. Oznacza to że musisz się odnosić do osób, które Cię obserwują. Musisz im podziękować za to albo nawet nagrodzić. Jeśli nie masz takiej możliwości zatrudnij kogoś, kto będzie odpisywał w Twoim imieniu. Jest to tak ważny element układanki, którego nie można go bagatelizować


5. Prowadź kampanie i promocje

Obecnie nawet największe strony potrzebują wydawać pieniądze by się rozwijać. Czasy darmowej reklamy już przeminęły, przykro mi. 

Promowanie swoich najpopularniejszych postów może sprowadzić do Ciebie masę nowych odbiorców. Gdy już dowiesz się jakie typy postów najlepiej konwertują możesz przy pomocy niewielkich kosztów mocno je wypromować. Moim największym osiągnięciem było promowanie artykułu: “10 atrakcji turystycznych na Śląsku” gdzie za kliknięcie i przejście na stronę płaciłem 4 gr. 

Taki mały dodatkowy tip, tak tylko między nami więc nie mów o tym innym. Informacje o tym co najlepiej konwertuje możesz przekazać osobom, które chcą u Ciebie zamieszczać treść. Dzięki temu otrzymają one lepszy zwrot z inwestycji i chętniej do Ciebie wrócą.


6. Miej osobowość 

Branding w obecnych czasach to klucz do sukcesu. Na temat brandingu możesz poczytać trochę już na naszym blogu. Niestety,  świadomość marki i najlepsza strategia dotycząca treści nic nie znaczą, jeśli jesteś nudny jak flaki z olejem. 

Rozpoznawalne  strony mają osobowość. Niezależnie czy jesteś influencerem czy wielką marką, Twoim zadaniem jest stworzenie własnego unikalnego głosu. 

Oto kilka pytań, które warto sobie zadać: 


  • Jakie tematy ( w Twojej branży ) interesują ludzi ?
  • Jakie tematy są kontrowersyjne ? 
  • Co możesz zrobić by zachęcić ludzi do dyskusji ?  
  • Co możesz dać odbiorcom, by byli tym zainteresowani ? 


Tworzenie zaangażowania wymaga pracy! Jednak gromadząc informacje, wyciągając wnioski z błędów z czasem stworzysz więź. 


7. Publikuj gdy Twoi odbiorcy patrzą

Jednym z najczęściej pomijanych aspektów social media jest czas publikacji. 

Różne źródła mogą dać Ci rozbieżne  informacje o tym jaki czas jest najlepszy. Niektóre mówią, że powinno się publikować po pracy - ale wiemy, że sporo osób przegląda nowości w czasie pracy. Niektóre mówią o publikacji w godzinach pracy - ale przecież ludzie powinni wtedy być zajęci pracą. Więc jak widać tak źle i tak nie dobrze :)

Prawda jak zawsze leży pomiędzy. Dostosuj czas publikacji do odbiorców. Przetestuj na dłuższą metę różny czas, tak by przekonać się jaki da to efekt. W końcu pierwsze chwile po publikacji mają największe znaczenie np. dla algorytmów Facebooka. 


8. Spraw, aby Twoje posty (i Twoja strona) były atrakcyjne wizualnie.

To może wydawać się oczywiste dla marketerów w Instagramie ale jest bardzo często pomijane na Facebooku, Twitterze czy LinkedIn. O stronach www już nawet nie chce wspominać . 

Optymalizacja wizualna zaczyna się od strony o nas, a kończy na całej treści. Dobra szata graficzna jest Twoją wizytówką. Nie mówię tu nawet o efekcie Wow ale o estetycznej przyzwoitości, której bardzo często szwankuje  z braku czasu czy umiejętności. Jeśli więc myślisz realnie o promowaniu w internecie powinieneś zadbać również o to. 

Pamiętaj: jeśli Twoja strona wygląda świetnie, użytkownicy będą częściej zwracać na nią uwagę, co oczywiście jest naszym celem. :)