Jako właściciel firmy z pewnością dobrze rozumiesz swoich klientów i szczycisz się znajomością branży. W końcu bez tego nie utrzymałbyś się na rynku. Zapewne poświęciłeś mnóstwo zasobów na rozpoczęcie działalności, marketing, promocję i badanie potrzeb klientów. A to jest tylko początek pracy. 

W chwili gdy zaczynamy budować naszą bazę odbiorców, czy jest to online czy offline możemy szybować po niebie  albo rozbić się o ziemię. To jaką sprzedaż zaczniemy generować mocno zależy od tej chwili. 


Więc co zrobić by nie rozbić się o ziemię? 

Wystrzegaj się tych 4 błędów, które mogą bardzo mocno wpłynąć na Twoich odbiorców i z czasem nawet zadecydować o tym, czy być czy nie być na rynku. Oto najpopularniejsze błędy, których musisz unikać.


1. Niedbały przekaz 

W obecnych czasach nie wystarczy tylko stworzyć produkt czy usługę. Potrzebujesz pokazać w jaki sposób Twój produkt w pozytywny sposób wpłynie na życie Twoich klientów. W jaki sposób możesz to zrobić ? 

Poprzez treść. Wszystko jest treścią - tekst na stronie, artykuł na blogu, wideo czy post w social media. To treść przemawia do potencjalnego odbiorcy. Niezwykle ważne jest, by tworzyć przekaż w różnych mediach i informować możliwie szeroko o tym jaki masz produkt czy usługę. 

Wizyta potencjalnego klienta na Twojej stronie nie powinna zostawiać wątpliwości.. Potencjalny odbiorca  nie powinien czytać tekstu o tym co robisz więcej niż jeden raz. Postaraj się napisać to jasno i czytelnie. Pochwal się korzyściami płynącymi z zakupu produktu, co  w dużym stopniu pomoże odbiorcy. Jeśli nie wiesz jak to zrobić to zachęcam do zapoznania się z poprzednimi artykułami, gdzie opisuje krok po kroku język korzyści.


2. Brak informacji o odwiedzających.

Mawiamy, że wiedza jest na wagę złota mimo to ciągle nie zbieramy potrzebnych nam informacji. Masz własną stronę, z której jesteś dumny. Masz na niej wysokiej jakości treść oraz zoptymalizowane SEO?. Świetnie, Ale co dalej? 

Odpowiedź jest prosta. Zbieraj informacje o osobach które odwiedzają Twoją stronę.  najlepiej zachęć je do pozostawienia kontaktu. W obecnych czasach zbieranie statystyk jest proste, i powszechnie stosowane jednak nie w pełni korzystamy z jego możliwości. 

Na co dzień rozmawiam z wieloma osobami zaczynającymi biznes internetowy, oraz z takimi których biznes jest  na rynku już parę lat zauważyłem, że zbierają oni informacje ale nic z nimi nie robią. To samo tyczy się list mailingowych. Zbieramy adresy ale nic potem z nimi nie robimy. 

Jeśli więc masz podpięte systemy do zbierania informacji zacznij je przeglądać by tworzyć profile idealnych klientów. A jeśli masz listę mailingową zastanów się jak możesz ją wykorzystać i zacznij to robić. 


3. Publikowanie słabej  jakości kontentu lub publikowanie zbyt  mało

Tutaj muszę przyznać, że sam popełniałem ten błąd i publikowałem zdecydowanie za mało. Nawet jeszcze na początku 2018 r. popełniałem ten błąd. Nikt nie jest nieomylny ale na szczęście zawsze jest czas na zmianę. 

Jak zapewne wiesz treść jest pierwszym elementem, który wpływa na odbiór Twojej firmy. Jeśli więc tworzona przez Ciebie treści w formie tekstów, video czy grafik będą kiepskiej jakości to taki obraz firmy utrwalisz w umysłach odbiorców. W konsekwencji czego przeniesie się na sprzedaż. 

Analogicznie ma się sprawa z częstością publikacji. Mała ilość informacji sprawia, że w umyśle odbiorcy buduje się obraz firmy chaotycznej lub nawet w skrajnych przypadkach nie istniejącej jeśli ostatni wpis jest sprzed pół roku. 

Konsekwencja i jakość jak widzisz są bardzo istotne. Jednak firmy w natłoku codziennych spraw często o tym zapominają. Jeśli więc mogę dać Ci radę zacznij planować takie rzeczy z wyprzedzeniem. Przykładowo jeśli chodzi o BSmarti mamy zawsze 4 artykuły przygotowane do przodu. Dzięki temu nie musimy się zastanawiać w ostatniej chwili co publikować. Dodatkowo łatwiej zaplanować promowanie takich materiałów. 


4. Chowanie treści do szuflady 

Skoro już rozpoznaliśmy temat, jesteśmy ekspertem w branży i zaczęliśmy pisać to trzeba się tym chwalić. Poświęciłem wiele lat, by móc tak szeroko przedstawiać opisywaną tematykę, jednak wiele lat nie publikowałam nic o swoich doświadczeniach. To był błąd. 

Nie zliczę ile razy już widziałem fajne artykuły, które w żaden sposób nie były promowane szerszej publiczności. 

Czasem się zastanawiam skąd takie podejście i chyba tutaj kłania się odrobinę nasza narodowa przywara czyli strach przed chwaleniem się. Chciałbym więc przemówić do Twojego rozsądku. Promując dobrą treść pomagasz swoim odbiorcom. Robisz kawał dobrej roboty więc przestań myśleć, że jest to chwalenie, a myśl jako o pomaganiu. 

Jak już zmieniliśmy Twoje myślenie to teraz tak TERAZ zaplanuj promowanie czy to na FB na Google+, YT czy gdziekolwiek ale zacznij to robić. Zobaczysz jak pozytywnie wpłynie to na Twój wizerunek.


Firma sama nic nie mówi o sobie

O ile łatwiejsze byłoby nasze życie jakby firma potrafiła mówić sama o sobie. Jednak żyjemy w czasach, gdy coraz ciężej dotrzeć do odbiorców. Dlatego praktycznie każda firma, która odniosła sukces mocno inwestuje w marketing. Na początek nie musisz inwestować nie wiadomo jakich kwot ale zacznij. Zacznij w tym miejscu gdzie jesteś i z tymi zasobami jakie masz. Nie zwracaj uwagi na to, że ktoś ma czegoś więcej.  


Powodzenia w rozwoju firmy i do zaczytania w kolejnych artykułach :)